Transport różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu jest jednym z bardziej skomplikowanych i trudnych zadań logistycznych. Przetransportowanie maszyn w niektórych przypadkach na pierwszy rzut oka wydaje się bowiem wręcz niemożliwe. Warto więc poznać metody oraz narzędzia, które umożliwią relokacje maszyn.
Maszyny transportuje się w dzisiejszych czasach dość często. Najczęściej jest to ściśle związane z branżą budowlaną, w której prace realizowane są często w zupełnie innych destynacjach, oddalonych od siebie nawet o setki kilometrów. Transport maszyn musi się więc odbywać w sposób właściwy, do czego potrzebna jest nie tylko fachowa wiedza, ale również specjalistyczny sprzęt składający się z maszyn do załadunku oraz transportu. Dużym problemem może być również transport maszyn przemysłowych. Dochodzi do niego w głównej mierze w przypadkach relokacji zakładów.
Przewóz maszyn powinien więc zostać odpowiednio zaplanowany.
Sam przewóz urządzeń z miejsca na miejsca jest tylko jednym z etapów prac związanych z relokacją maszyn. Tego rodzaju przedsięwzięcie należy bowiem w odpowiedni sposób przygotować. Pierwszym etapem transportu maszyn jest ich demontaż z miejsca, z którego są zabierane. W następnym kroku zdemontowane maszyny należy zabezpieczyć i załadować na odpowiedni środek transportu. Maszyny muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby w trakcie ich przewozu nie doszło do żadnych uszkodzeń. Po przetransportowaniu maszyny do miejsca docelowego należy je rozładować, a następnie zamontować. Kolejne kroki w relokacji maszyn to odpowiednie ich wypoziomowanie, a następnie podłączenie i uruchomienie.
Do realizacji relokacji maszyn niezbędny jest oczywiście specjalistyczny sprzęt oraz odpowiednie pojazdy.
Przeniesienie maszyn do innego zakładu wymaga wynajęcia pojazdów i naczep, które mogą przewozić ładunki o dużych gabarytach i wadze. Niezbędne jest w tym przypadku dokładne zaplanowanie operacji. W pierwszej kolejności należy bowiem poznać dokładne wymiary oraz masę przewożonych maszyn. Niekiedy konieczne jest nawet uzyskanie specjalnych pozwoleń na przewóz tego rodzaju sprzętów.
Do załadunku, transportu oraz rozładunku maszyn oprócz pojazdów i naczep potrzebne są również takie urządzenia jak podnośniki hydrauliczne, rolki transportowe, wózki widłowe czy też podnośniki oraz rolki powietrzne. Oprócz dobrania odpowiedniego sprzętu konieczne jest również powołanie doświadczonego zespołu składającego się z osób, które mają duże doświadczenie w transporcie tego rodzaju sprzętów.